Hypoteční krize v USA

hypotecni krizeCo způsobilo finanční krizi? Krize rizikových hypoték způsobila přetrvávající finanční krizi, protože spousta bank investovala do nedostatečně jištěných hypoték. Nemovitosti v zástavě byly nadhodnocené. Krize má své kořeny již v posledních letech 20.století, ale její dopad byl zřetelný až v roce 2007 a 2008, kdy se projevily slabiny globálního finančního systému.

V USA praskla hypoteční bublina v roce 2005-6. V předcházejících letech došlo ke snížení nároků pro poskytnutí hypoték, zvýšení počtu žadatelů o hypotéku a vzrůstající ceny nemovitostí posílily chuť lidí půjčovat si peníze. Koupit nemovitost vypadala jako dobrá investice.

Pak se ale stalo to, že ceny nemovitostí prudce spadly a úrokové sazby začaly růst. Lidé, kterým skončila fixace, začali mít problémy. Od roku 2006 do roku 2008 tento tred pokračoval. Během roku 2007 téměř 1,3milionů domácností v USA nebyly schopny platit splátky hypoték za svou nemovitost, což je nárůst o 79% od roku 2006.

Velké banky a další finanční instituce všude po světě k červenci 2008 hlásily ztráty přibližně 435 miliard USD.

Opatření vlády USA

Jedním z prvních opatření vlády Spojených států byly finanční injekce do bankovního sektoru, aby se posílil trh a obnovila důvěra v půjčky. Další finanční injekce měly za úkol oživit trh s cennými papíry. Pak následovalo snížení úrokových sazeb. Vše bylo součástí ekonomického stimulačního balíčku, který podepsal prezident J.W.Bush v únoru 2008.

Krize v září roku 2008 nabrala na intenzitě a přerostla v globální finanční krizi, jejíž následky pociťujeme do dneška.

Příspěvek byl publikován v rubrice Hypotéky, Reality se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *