Hypotéka-co musíte vědět

hypotekaPokud nemáte to štěstí a nebydlíte ve svém, jistě přemýšlíte o úvěru.

Klasickým úvěrem na bydlení je hypotéka, která může řešit koupi nebo výstavbu nemovitosti určenou pro bydlení.

Hypotéky pro pořízení komerčních prostor je mnohem složitější záležitost. Klasické hypotéky na bydlení lze ale využít například také na vypořádání majetkových záležitostí například v dědickém řízení.

Zástava nemovitosti

Každá hypotéka musí být jištěná nemovitostí, kterou zastavíte ve prospěch banky. Může se jednat o kupovanou nemovitost nebo třeba obydlí rodičů, kteří budou se zástavou souhlasit. Nezapomeňte se informovat, do jaké výše zástavy vám může být poskytnut úvěr. Jen málokterá hypotéka totiž půjčí peníze do 100% hodnoty zastavované nemovitosti.

Je ale nutno podotknout, že se zástavy nemovitosti vůbec nemusíte obávat. V podstatě se jedná jen o formalitu. Pokud budete bez problémů splácet, případně si zařídíte pojištění proti neschopnosti splácet, jediné, jak poznáte zastavovanou nemovitost je zápis v katastru nemovitostí.

Další parametry hypotéky

V dnešní době jsou úrokové sazby velmi nízko, a proto je vhodná doba na vyřízení úvěru. Asi vás potěší i možnost protažení splatnosti až na 30 let. Tím se sníží měsíční splátka na únosnou mez. Je vždy lepší splácet méně a nechat si rezervu.

S úrokovou sazbou souvisí také její fixace. Pevnou úrokovou sazbu lze dohodnout na 1, 2, 3, 4, 5, 10, 15 nebo 20 let. Většina finančních ekonomů doporučuje fixační dobu na 1-5 let.

Příspěvek byl publikován v rubrice Hypotéky, PR články, Zajímavosti, Zboží a služby se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *