Jak je to s invalidním důchodem?

Každý, kdo pobírá invalidní důchod vám pravděpodobně sdělí, že finanční obnos, se kterým má hospodařit sice stačí na pokrytí běžných výdajů, rozhodně ale není tak vysoký, aby si osoba pobírající invalidní důchod mohla kdoví jak „vyskakovat“. Zvláště v případě, že utrácí za zdravotnické pomůcky a materiál stále vyšší obnosy peněz. A to mluvíme o plném invalidním důchodu, tedy invalidním důchodu třetího stupně, který pobírá osoba, jejíž pracovní schopnost poklesla o 70 % nebo více.

invalidní důchodyVystačit si s přiznaným částečným invalidním důchodem, tedy důchodem prvního a druhého, je velmi obtížné, ne-li nemožné. A najít odpovídající práci na částečný úvazek, není pro lidi s částečným invalidním důchodem opravdu jednoduché. Zvláště v menších městech je jejich situace při hledání práce opravdu složitá.

Při změně zdravotního stavu mohou osoby pobírající invalidní důchod zažádat o přezkoumání svého zdravotního stavu. Může se ale stát, a v mnoha případech se již stalo, že důchod nebyl zvýšen, ale naopak snížen, případně odebrán. K přezkoumání zdravotního stavu invalidních osob dochází i v rámci pravidelných kontrol.

Kromě vyjádření posudkového lékař místně příslušné Okresní správy sociálního zabezpečení může být dalším důvodem pro nepřiznání invalidního důchodu prvního stupně také nedostatečná doba pojištění.

Hlavním problémem udávaným osobami se sníženou pracovní schopností, je skutečnost, že se vždy posuzuje jen nejtěžší postižení. V mnoha případech se ale jedná právě o kombinaci různých zdravotních problémů, která vážně komplikuje lidem uplatnění na trhu práce.

Po určení stupně invalidity a rozhodnutí o invalidním důchodě, je výše invalidního důchodu vypočítána i s ohledem na výdělky v produktivním životě a získané době pojištění.

Jak postupovat v případě nesouhlasu s  posouzením zdravotního stavu?

Osoba, které byl stupeň invalidity snížen, stejně tak jako neúspěšný žadatel o invalidní důchod, kterému nebyla přiznána ani invalidita prvního stupně, může podat proti rozhodnutí ČSSZ o invalidním důchodu námitky vůči rozhodnutí o invalidním důchodu, a to v zákonné 30denní lhůtě.

Kromě jednacího čísla je potřeba v písemných námitkách uvést důvody, proč není podle žadatele o invalidní důchod závěr posudkového lékaře správný, a uvedené skutečnosti a nálezy doložit. Na základě těchto námitek posoudí zdravotní stav příslušní lékaři ČSSZ.

Příspěvek byl publikován v rubrice Příspěvky, Zajímavosti se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *