Jak je to s investicí do drahých kovů

Dnešní článek je určen všem, kteří uvažují o investování volných finančních prostředků konzervativním způsobem, tématem jsou tedy investice do drahých kovů.

Když 12. dubna 2013 začal strmý pád ceny zlata počítali všichni s až hysterickým prodejem zlata a s tím spojenou ztrátu důvěry ve zlato jako investiční příležitost. Nicméně se stal pravý opak: investoři se chopili příležitosti a využili výrazného propadu ceny zlata právě k jeho nákupu. Během měsíce se však cena zlata znovu vrátila na nejnižší cenu od konce roku 2010 (29.05.2013 – 1391 USD za trojskou unci).

V současné době jsou výrobní náklady na zlato přibližně 1.000 – 1.200 USD za trojskou unci. Kdyby se tyto náklady dále snižovaly, stala by se těžba zlata nerentabilní a doly by musely těžbu výrazně omezit. Odborníci vnímají náklady na výrobu jako spodní hranici ceny zlata. Za pozornost stojí fakt, že poptávka po zlatě klesla pouze v Evropě, v ostatních částech světa, především v Indii, Číně, USA a na Blízkém východěje, je poptávka po zlatě neměnná. Dá se říci, že i pokud krátkodobě zlato svou hodnotu ztrácí, z dlouhodobého hlediska si svou hodnotu uchovává.

vr bankKdyž chce investor koupit zlato, je hodnota fyzického zlata vypočítána podle momentálního denního kurzu a ihned zaplacena. Často je fyzické zlato dodáno později. V tomto případě hraje bonita prodejce vyznamnou roli. V mezičase mohou totiž finanční či jiné problémy vést ke ztátě finančních prostředků. Je-li však prodejcem banka, je v tomto mezičase zaplacená částka v rámci pojištění vkladů zajištěna do výše 100.000 EUR, ve Volsbank Löbau Zittau eG je toto pojištění v plné výši (více na www.bvr.de).
Standard pro nezpochybnitelnou kvalitu zlata je tzv. „good delivery“-status. Standardní slitky LBMA (London Bullion Market Association) váž í přesně 400 uncí (12,44 kg) a jejich ryzost je minimálně 995 %o. Laik není schopen zjistit jakou ryzost konkrétní slitek má. Toto musí garantovat prodejce a právě hodnota garance je určena bonitou a spolehlivostí prodejce.
Investoři do zlata si jsou vědomi omezené mobility. Kdo má zlato či jiné cennosti ví, že je s tím spojený i problém uchovávání a riziko ztráty či zcizení. Mnozí investoři oceňují možnost uložení cenností v jiné zemi. A právě proto nabízí pobočka Volksbank Löbau Zittau eG v Praze uložení cenností ve své pobočce v Německu nebo případně ve Švýcarsku, odkud není problém cennosti vyzvednout.
Koupě zlata je otázkou důvěry – proto každý, kdo chce své úspory uložit do zlata nebo investovat do zlata si musí svého partnera důsledně prověřit.

Příspěvek byl publikován v rubrice Investice, Zajímavosti, Zboží a služby se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *