Jak je to s registry dlužníků?

penezenkaSlyšíme o nich na každém kroku. Co to ale registry dlužníků jsou? Kdo v nich figuruje a na jak dlouho? A jak zjistím, že mám v registru dlužníků zápis? tak na tyto otázky vám odpoví dnešní článek.

To zda figurujete v některém z registru dlužníků je pro vás důležité především pokud žádáte o hypotéku nebo jiný druh půjčky. Registry poskytují bankám, leasingovým společnostem a dalším institucím informace o bonitě a platební morálce klientů. Pokud klient závazky nesplácí nebo platí pozdě, figuruje v negativním registru. Registr dlužníků by měl v ideálním případě chránit člověka před předlužením. Když totiž banka zjistí, že již splácíte několik úvěrů a vaše příjmy nejsou dostatečně vysoké, úvěr vám neschválí. Bankovní i nebankovní instituce posuzují většinou žádosti individuálně.

Na českém finančním trhu jsou zavedené tři registry dlužníků:

Bankovní registr klientských informací

Nebankovní registr klientských informací

Regist zájmového sdružení právnických osob Solus

Možná se divíte, že máte problém se sjednáním kontokorentu nebo půjčky u své banky i když jiné půjčky nemáte ani jste nikdy neměli a vůči bance nemáte žádné nesplacené pohledávky. V registru Solus se totiž může objevit vaše jméno i pokud dlužíte mobilnímu operátorovi nebo za plyn a elektrickou energii. Pokud uhradíte mobilnímu operátorovi dlužnou částku po splatnosti, je záznam vymazán až za rok po zaplacení.

Příspěvek byl publikován v rubrice Příspěvky, Zajímavosti se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *