Jak je to v současnosti s energetickým štítkem?

U jednotlivců i celé společnosti je patrná snaha o snížení spotřeby energií. Pro jednotlivce jsou nejdůležitějším hlediskem samozřejmě finance, protože náklady na vytápění objektu a na elektrickou energii nejsou zanedbatelnou položkou v rodinném rozpočtu. Výsledkem snahy o informovanost spotřebitelů je i energetický štítek elektrických spotřebičů, údaj o energetické náročnosti, tedy spotřebě energií. Energetická třída se povinně uvádí u  praček, sušiček, myček nádobí, ledniček, mrazáků, elektrických trub, TV, klimatizačních jednotek i zdrojů světla a svítidel spotřebiče se pohybuje od A až po G. Stupnice se rozšířila ještě o A+, A++ a A+++.

Průkaz energetické náročnosti budovy

Novinkou je naopak Průkaz energetické náročnosti budovy, někdy také označovaný jako energetický štítek budovy, který je již od ledna letošního roku požadován pro novostavby a v případě prodeje či pronájmu ho budete potřebovat i pro starší domy a byty větší než 50metrů čtverečních. Energetický štítek zatím nepotřebují objekty určené k rodinné rekreaci či kulturní památky a objekty v památkových zónách.

Průkaz energetické náročnosti budovy slouží k zjištění provozních nákladů na energie a jeho platnost je omezena na deset let, pokud tedy nedošlo k přestavbě či jinému výraznému zásahu do budovy.

Mnoho lidí propadlo panice, protože pořízení průkazu energetické náročnosti budovy se prodraží a navíc odborníků pověřených jejich vydáváním se zatím nedostává. Proto se v současnosti majitelé nemovitostí nemusí bát sankcí za porušení zákona a pan ministr průmyslu a obchodu uvedl možnost nahrazení průkazu vyúčtováním za  elektřinu, plyn a teplo za poslední tři roky.

Příspěvek byl publikován v rubrice Zajímavosti se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *