Jak ušetřit na dovolené a za dovolenou?

Dovolená i cestování v Evropě začala být mezi Čechy v posledních letech opět velmi populární. Ne vždy ale máme jasno, jak ideálně nakládat s financemi. Přinášíme několik chytrých tipů na letní cestování po starém kontinentu.

Mapy si stáhněte do mobilu předem

Rozmach chytrých telefonů má za následek pokles prodejů papírových map i navigací. Volně dostupné aplikace nabízejí podrobné mapy, volbu nejvhodnější trasy a také průběžné obrazové i hlasové navigování. Pokud si předem do aplikace stáhnete mapy zemí, do kterých se chystáte, nebudete pak pro používání navigace v zahraničí potřebovat datový tarif. Po nainstalování si však pro jistotu překontrolujte, že mapy obsahují všechny klíčové body vaší cesty. Abyste pak nebyli překvapeni v nejméně vhodnou chvíli.

mapy v mobilu

Více platebních karet je jistotou

Otázkou také je, zda se na cesty vybavit spíše hotovostí nebo platební kartou. „Za hranicemi mějte ideálně karty obou největších asociací – Visa i MasterCard. Při zřizování účtu v bance například manželům vždy doporučujeme, aby každý z nich měl od každé značky jednu. Je to velmi praktické právě při zahraničních cestách,“ doporučuje Gabriela Brůhová ze Sberbank.

Ale v každé zemi jsou stále obchody, kde neakceptují platební karty nebo preferují jiný typ. Příkladem může být Německo, kde s mezinárodně uznávanými kartami u řady obchodníků narazíte. Naši sousedi totiž platí mnohem častěji kartami typu EC (Electronic Cash), které se v Česku nevydávají. I proto je moudré mít v peněžence připravenou hotovost.

Na poplatky za výběr z bankomatu jméno poskytovatele platební karty vliv nemá, ty jsou závislé na podmínkách banky. Vždy záleží na zemích, do kterých cestujete. Je jistě výhodné se na podmínky informovat před cestou ve své bance. „Naše banka svým klientům u některých účtů nabízí výběry z bankomatů po celém světě zdarma. Šetříme tím nejen jejich finance, ale především čas a mnohdy i nervy,“ říká Gabriela Brůhová.

Když to shrneme: Ani v Evropě se nespoléhejte výhradně na platební karty, bez hotovosti se zatím obejít stále nedá.

platebni karty

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Zajímavosti. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *