Kolik zbyde průměrnému důchodci?

duchody 2011Dobrý den, ráda bych se podělila o dojmy, jak si žije obyčejný český důchodce. Bydlím sama jako vdova v domečku, který mi zbyl po manželovi, který zemřel. Můj důchod činí 10.701 Kč. Z toho zaplatím 3.423 Kč za elektřinu, plyn, vodné, TV a noviny každý měsíc. Jednou za čtvrt roku ještě platím pojistku na barák v hodnotě 420 Kč.

Poplatek za TV činí 135 Kč měsíčně za rozhlas 45 Kč měsíčně. Nesmím zapomenout na daň z nemovitosti, kterou platím jednou ročně vždy na následující rok.

Jednou za rok je ze zákona povinnost nechat vyčistit komín, náš kominík to udělá za 300 Kč. A vyčištění kotle vyjde na 500 Kč. Jako třídící důchodce neplatím za svoz odpadu, jinak by to bylo 200 Kč ročně. Nutné opravy vyčíslím velmi hrubým odhadem na 6.000Kč. tento rok se u nás dělala kanalizace. Hodně přispěla obec, ale stejně jsem z rozpočtu zaplatila 7.500 Kč. Vnoučata mi svépomocí spravila padající plot. Pouze materiál a nátěrové hmoty stály 5.500 Kč.

Pokud dobře počítám, na jídlo, léky a ostatní potřeby jako je drogerie, dárky pro rodinu a podobně asi 3.000 Kč. Je jasné, že na nic velkého nenašetřím. Kdyby mě nepodporovala rodina, v žádném případě bych si nemohla dovolit kadeřnici nebo pedikérku. Starý člověk už se velmi těžce ohne kvůli ostříhání nehtů na nohou, a proto to necítím jako žádný nadstandard.

Příspěvek byl publikován v rubrice Platby, Zboží a služby. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *