Odliv kvalitní pracovní síly z ČR

doktořiS naší ekonomikou samozřejmě souvisí i kvalifikovaná pracovní síla, ať už se jedná o geiální ekonomy, finančníky, programátory nebo lékaře.

1. květen bude pro naši republiku pravděpodobně zlomový, protože 2 Evropské velmoci-Rakousko a Německo-otevřely pracovní trh i pro ČR.

Otevření pracovního trhu

Některé vyspělé státy měly se vstupem postkomunistických zemí do EU poněkud problém. Bály se přílivu levnější pracovní síly z východu, a proto byl od roku 2004 trh pracovních příležitostí uzavřen. Od května 2011 je ale všemu jinak a nedostatek kvalifikovaných specialistů v západních zemích může pokrýt východní blok. Jedná se ale i o šikovné řemeslníky a další pracovní síly.

Většina lidí se bude stěhovat kvůli životní úrovni

programátorMnohem vyšší platy, možnost profesního růstu a peníze na výzkum a vývoj. To je to co nás láká na práci v Německu. S tím souvisí i vyšší životní úroveň a také sociální jistoty, které jsou zejména  v Německu opravdu na úrovni. Na západě chybějí zejména počítačoví experti a lidé pracující ve zdravotnictví. Samozřejmě se za prací do ciziny nechystají jen kvalifikovaní pracovníci a řemeslníci. Proto jsou obavy z toho, že příliv nekvalifikované pracovní síly sníží hodnotu práce, na místě.

Zavedení minimální mzdy

Aby nebyla cena práce snížena díky přistěhovalcům na neúnosnou hranici, zavádějí západní země minimální mzdu ve výši 7,5 Euro na hodinu. Další podmínkou je, že cizinci budou pracovat za shodných podmínek jako tamní občané. Odborníci i široká veřejnost jsou ale názoru, že například Čechy práce v Německu a Rakousku příliš neláká. Zejména je odrazuje pocit a nálepka cizince. Takové rozdíly jsou například ve Velké Británii mnohem menší.

Příspěvek byl publikován v rubrice Zajímavosti se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *