Penzijní připojištění jako investice do budoucna.

penzijníPopulace především v západní Evropě stárne. Lidé se dožívají stále vyššího průměrného věku a rodí se méně dětí. Každému kdo se nad tímto jevem jen trochu zamyslí, je jasné, že pracující lidé lidi v důchodu „neuživí“. Posun hranice odchodu do starobního důchodu situaci neřeší, pouze o něco oddaluje akutní problém.

Důchodová reforma zahrnuje i systém penzijního připojištění, který představuje velmi zásadní a důležitou formu spoření peněz se státním příspěvkem. Dá se předpokládat, že bez tohoto opatření budoucím důchodcům značně klesne životní úroveň. Je bláhové domnívat se, že penzijní připojištění by se mělo týkat pouze osob blížících se k důchodovému věku. Naopak, je výhodné a důležité, začít spořit na stáří co možná nejdříve. Pojištěný totiž získává nejenom bonusy od státu, případně zaměstnavatele, ale i úroky za uložené peníze. Penzijní připojištění tak představuje jednu z nejvýhodnějších a nejbezpečnějších investic.

Výhodou penzijního připojištění je možnost měnit výši měsíčního příspěvku podle aktuální situace a vašich možností. S jeho výší pak samozřejmě souvisí i výše státního příspěvku. Nově nebude státní příspěvek poskytován osobám, které spoří nejnižší částku, tedy 100 Kč měsíce. K této sumě tedy již nebude připočítáváno 50 Kč od státu. Nejnižší výše částky spořené klientem je tak tedy nastavena na 300 Kč měsíčně. I tak by spoření této sumy nemělo být pro většiny pracujících lidí velkým problémem a ohrožením rodinného rozpočtu. Zvlášť v případě, že pracovníkům přispívá i zaměstnavatel. Pro zaměstnavatele je tento zaměstnanecký bonus v podobě platby na penzijní připojištění zaměstnanců schůdný, protože příspěvek se do určité výše nedaní ani z něj nejsou placeny odvody.

Pokud vám to finanční situace dovoluje, můžete samozřejmě spořit i částku vyšší. Od jisté hranice se ale dále již státní příspěvek nezvyšuje. Placením penzijního připojištění si může každý snížit základ daně pro výpočet daně z příjmu za zdaňovací období. Rychlé porovnání jednotlivých penzijních fondů najdete na ipenze.cz.

Příspěvek byl publikován v rubrice Investice, Pojištění, Zajímavosti, Zboží a služby se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *