Proč mít pojištění pohledávek?

Prodej zboží nebo poskytování služeb s sebou přinášejí řadu rizik, a to v různých fázích přípravy nebo realizace obchodního případu. Jedním z významných rizik je volba odběratelů a jejich schopnost a ochota plnit závazky. Možná si říkáte, že Vaše společnost za mnoho let své existence má své odběratele stabilizovány. Ale skutečně znáte své odběratele? Pojďme se teď podívat na čtyři velmi rozšířené mýty.

1.   Dlouhodobý, dosud dobře platící zákazník nemůže selhat

Smutnou pravdou bohužel je, že více než 25%  platebních selhání vzniká od dlouholetých zákazníků, kteří v minulosti vždy platili včas.

2.   Velká a známá světová společnost nemůže zkrachovat

Kolapsy světových gigantů jako ENRON, Railtrack, či Swissair, kteří po sobě zanechali miliardy dolarů dluhů, jsou jasným důkazem, že velká společnost může zkrachovat stejně jako ta malá. I v České republice je mnoho příkladů velkých bankrotů.

3.   Znám svého odběratele velmi dobře

Možná znáte svého odběratele dobře. Znáte ale také odběratele Vašeho odběratele dobře? Víte, že se nemůže dostat do druhotné platební neschopnosti?

4.   Pojištění majetku je důležitější

Z výše ztrát, které po sobě zanechávají zkrachovalé podniky, lze snadno dovodit, že špatné pohledávky představují pro podniky řádově vyšší škody než všechny povodně, požáry, či jiné živelní události dohromady.

Dobrá zpráva je, že finanční trh má k dispozici nástroje na zajištění pohledávek. K nejznámějším patří pojištění pohledávek a factoring. Pojištění pohledávek je oproti faktoringu levnější variantou zajištění pohledávek.

Pojištění pohledávek se tedy jeví jako velmi vhodná možnost zabezpečení dodavatelských úvěrů (pohledávek). Jedná se o formu pojištění, která chrání výrobce, obchodní společnosti a další poskytovatele zboží a služeb proti ztrátám, které mohou být výsledkem nezaplacení za předem daných platebních podmínek, které nejsou dodrženy ze strany domácích či zahraničních kupujících. Není důležité, jestli dojde k nezaplacení z důvodu platební neschopnosti nebo nevůle odběratele.

Mezi výhody pojištění pohledávek patří:

  • prověření finanční stability stávajících i nových odběratelů
  • zvyšování obratu díky přizpůsobení se potřebám zákazníků, tzn. možnost růstu obchodu díky jeho zajištění
  • snížení nákladů na správu pohledávek svých zákazníků – monitorování bonity odběratelů a vymáhání pohledávek pojišťovnou je levnější než přes specializované agentury
  • v případě nezaplacení pohledávky náhrada škody

Pojištění pohledávek nabízí na českém pojistném trhu 4 pojistitelé a jeho sjednáváním se zabývají i někteří pojišťovací makléři.

Příspěvek byl publikován v rubrice Pojištění, PR články, Příspěvky, Zajímavosti, Zboží a služby se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *