Půjčky jsou součást běžné domácnosti

různé půjčkyGenerace našich rodičů a prarodičů znala většinou jen jeden typ půjčky, a to velmi populární půjčku novomanželskou. To, že si jejich děti a vnoučata půjčují peníze od bank a nebankovních institucí je tedy znepokojuje stejně jako „nejisté“ uplatnění na pracovním trhu a mnohé rysy dnešního životního stylu. Mnoho mladých lidí a lidí středního věku nějaké půjčky splácí. Většinou jsou to hypotéky na statisícové až milionové částky, což znamená zadlužení i na několik desítek let.

Stejně běžné jsou dnes i kreditní karty umožňující krátkodobě přečerpat své bankovní konto nebo spotřebitelské úvěry, včetně nákupu zboží na splátky. K tomu, aby si člověk půjčil peníze v případě, že potřebuje finanční hotovost, často stačí splnit několik málo podmínek, kterými je věk 18 a více let, české občanství, platný občanský průkaz nebo cestovní pas a stálý příjem. Právě v minimální výši pravidelného příjmu se ale podmínky jednotlivých institucí velmi liší. Někde stačí k získání úvěru i minimální měsíční mzda, starobní nebo invalidní důchod či rodičovský příspěvek. Pokud jste klientem banky delší dobu, je pro banku směrodatná a velmi důležitá i vaše platební historie. Klientům banky nabízí předschválený kontokorent či spotřebitelský úvěr. Pro získání menšího finančního obnosu několika stokorun nebo tisícikorun ale není nutné příjem nijak dokládat. K získání malého finančního obnosu slouží SMS půjčky.

V současné době by při uzavření jakékoliv smlouvy a půjčce měl být klient informován o RPSN. Jedná se o ukazatel veškerých  poplatků spojených s půjčením peněz. Snadno lze tedy zjistit cena, kterou klient  za půjčení peněz zaplatí. Úroky jsou totiž hlavním, ale ne jediným ukazatelem toho, zda je půjčka pro klienta výhodná či nikoliv. Vždy je nutné znát poplatky spojené se získáním a vedením půjčky, pokuty za nedodržení podmínek splácení i možnosti zrušení či předčasného splacení půjčky, případně možnost změny nastavení splácení půjčky.  Férové nabídky mají jednoduchá a srozumitelná pravidla a případné nejasnosti jsou klientům vysvětleny ještě před podpisem smlouvy.

Příspěvek byl publikován v rubrice Půjčky se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *