Rodičovská dovolená 2011

Mateřská dovolená voně přechází v rodičovskou a stejně tak peněžitá pomoc v mateřství má přecházet v rodičovský příspěvek. Ne každý ale v dnešní době splňuje podmínky pro pobírání peněžité pomoci-PPM (mateřské). Více info ZDE.

rodičovský příspěvekNaopak na rodičovský příspěvek (RP) má nárok každý, kdo v období celého kalendářního měsíce pečuje o nejmladší dítě v domácnosti. Rodič má na výběr z několika možností čerpání rodičovského příspěvku, jehož výše se odvíjí od počtu let strávených péčí o dítě.

Prvních 9 měsíců je výměra příspěvku pevně stanovena na 7.600 Kč a následně si vybíráte základní nebo zvýšenou či sníženou výměru. Existuje formulář, díky kterému si zažádáte o výměru, musíte tak ale učinit do určitého věku dítěte (podle zvolené výměry). Informace o porodném pro rok 2011 naleznete ZDE.

Ne každý si může vybrat délku pobírání rodičovského příspěvku

Výměru RP si můžete zvolit jen v případě platby nemocenského pojištění, tzn., že pokud máte nárok na PPM, máte nárok na výběr tarifu RP s podmínkou, že pobíráte denní PPM alespoň 380 Kč. Pokud se jednou rozhodnete pro danou výměru, nemáte nárok na změnu ani v případě, že se rodiče vymění a doma zůstává dosavadní živitel rodiny. Kdo si nemůže vybrat, automaticky spadá do 4-letého tarifu.

Tabulka: Přehled výměry rodičovského příspěvku

rodicovsky prispevek

Příspěvek byl publikován v rubrice Pojištění, Příspěvky se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *