Stavební spoření-vyplatí se i po reformách?

změny stavební spoření 2011Stavební spoření je velmi oblíbeným finančním produktem zejména díky jednoduchému založení a státní podpoře. Hlavní výhodu ale vidíme v tom, že pokud nezažádáte o úvěr, můžete finanční prostředky použít naprosto na cokoliv. Účel použití peněz ze stavebního spoření spořená budete dokládat jen v případě žádosti o úvěr.

Stavební spořitelny

Na našem trhu operuje 5 stavebních spořitelen. Jejich podmínky a zhodnocení vložených finančních prostředků se příliš neliší. Spíš vybírejte podle referencí od vašich kamarádů a známých-a to zejména v případě, že budete spořit za účelem vzít si úvěr ze stavebního spoření. Proto se vždy informujte na všeobecné podmínky pro poskytnutí úvěru. Jinak by se mohlo stát, že budete mít nárok jen na překlenovací, mnohem méně výhodný, úvěr.

  • Českomoravská stavební spořitelna, a.s. (Liška, ČMSS)
  • Modrá pyramida stavební spořitelna, a.s. (Pyramida, Mopsík, Spořitelna KB)
  • Raiffeisen stavební spořitelna a.s. (Raifka, Žlutý panáček)
  • Stavební spořitelna České spořitelny, a.s. (Buřinka)
  • Wüstenrot – stavební spořitelna a.s.

Stavební spoření 2011

Je jasné, že stát na tak královské příspěvky nemá finance. Proto se od ledna 2011 snížila státní podpora u stavebního spoření na 10% z naspořené částky. Maximálně však dostanete 2.000 Kč za rok (do roku 2004 to bylo 4.500 Kč). Vždy si uvědomte, že na státní příspěvek máte nárok pouze v případě, že spoříte 6 let a déle. Je jasné, že si peníze ze stavebka můžete vybrat dříve, pak ale nemáte na státní příspěvek nárok. Nově se také příspěvek i úroky budou danit klasicky-daní z příjmu ve výši 15%.

Pozor na úvěry ze stavebního spoření

O úvěru musíte uvažovat hned při zakládání stavebního spoření. Můžete si totiž půjčit maximálně cílovou částku. Navíc musíte mít naspořeno minimálně 40 % cílové částky a dosáhnout na koeficient. Ten je vyšší pokud platíte pravidelně, ne jednou za rok. Úvěr lze použit pouze a jen na bydlení. Lze z něho financovat koupi či rekonstrukci domu či bytu. Jde o zákonem stanovený úvěr, který vyjde poměrně levně a v mnoha případech levněji než hypotéka. Podtrženo sečteno si můžete půjčit cca stejnou částku, kterou jste si naspořili.

Pokud nedosáhnete na úvěr ze stavebního spoření, může, ale nemusí vám být poskytnut překlenovací úvěr. Ten ale zdaleka není tak výhodný, protože platíte úroky z půjčené, ale i naspořené částky.

Vychytávky

  • Pokud uvažujete o stavebním spoření, založte si ho koncem roku a vyberte začátkem roku za 6 let. Pak máte nárok na 8 státních příspěvků.
  • Pokud chcete výhodný úvěr, plaťte měsíčně co nejvíce.
Příspěvek byl publikován v rubrice Investice, Půjčky se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *