Výše porodného

porodné 2011Obyvatelstvo stárne. To je fakt známý i široké veřejnosti. Mnohem více důchodců a nikdo, kdo by na ně pracoval, právě toho se všichni obáváme. Ne nadarmo se chystají všemožné důchodové reformy, finanční poradci si mastí kapsu na smlouvách o důchodovém připojištění. Stát chtěl mladé rodiny podpořit, a proto bylo porodné zvýšeno.

V roce 2008 činilo pro první dítě 8.700 Kč a všem maminkám, které porodily v roce 2007 své první (nebo následující) dítě, bylo vyplaceno 17.000 Kč. Porodné ale zasáhlo státní rozpočet zápornou částkou ve výši několika miliard korun, proto bylo porodné v roce 2008 sníženo 13.000 Kč. V roce 2008 byla výše porodného nezávislá na počtu dětí. To znamená, že pokud se mamince narodilo první nebo třeba páté dítě, vždy výše příspěvku činila 13.000 Kč a je také jedno, zda se narodila vícerčata. Takto porodné fungovalo až do roku 2010.

Hlavní výhodou porodného bylo, že nikdo nepřezkoumával příjem rodiny. Jednalo se jednoduše o peníze, které bude miminko do začátků potřebovat. To ale neplatí pro rok 2011.

Výše porodného v roce 2011

Od 1.1.2011 je formulář pro přiznání porodného mnohem složitější, protože je v něm uvažován příjem rodiny. Porodné je navíc přiřknuto jen v případě narození prvního dítěte.

porodne 2011

Výše porodného pro rok 2011

Vysvětlení pojmů

  • Sociálně slabá rodina je taková, jejíž měsíční příjmy nepřesáhnou 2,4 násobek životního minima. Výpočet životního minima nabídneme v některém z následujících článků.
  • Matka samoživitelka. Jde o osamělou matku, která nemá druha ani partnera, který by byl ve společné domácnosti.
Příspěvek byl publikován v rubrice Příspěvky se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *