Vyúčtování za teplo

vyuctovani za teploPokud žijete v domě s více bytovými jednotkami, máte 2 možnosti. Buď se vyúčtování za vodu a teplo může rozdělit mezi všechny účastníky nebo můžete nainstalovat měřáky do každého bytu. Pak si každý zaplatí to, co využil.

Asi si myslíte, že je způsob s měřáky spravedlivější…

Ale i v tomto případě se musíme pozastavit nad několika skutečnostmi. Pokud bydlíte v prostředním bytě, chtě nechtě vám byt vytápějí i sousedi, Naopak pokud jste v přízemním bytě nad stále větranou chodbou, budete si muset sami a mnohem více. To by měl zohlednit i koeficient pro teplo, který zohledňuje polohu bytu.

Korekční jednotky tepla

Šetříte, doma mrznete a očekáváte, že vám při vyúčtování vrátí spoustu peněz? Pak asi spláčete nad výdělkem, protože ze zákona dané korekční jednotky se ubírají těm, kteří topí hodně a přidávají těm, kteří topí málo. Vyhláška 372/2001 Sb., § 4., odst.4. totiž přesně popisuje, že pokud topíte jinak než průměrná jednotka ve vašem domě, bude vám účet snížen/zvýšen neboli: „Rozdíly v nákladech na vytápění připadající na 1m2 započitatelné podlahové plochy nesmí překročit u konečných spotřebitelů s měřením či indikací v zúčtovací jednotce hodnotu ± 40 % oproti průměru zúčtovací jednotky v daném zúčtovacím období

Pokud se tedy nevejdete do odchylky 40%, pak se budou přepočítávat jednotky tak, že někomu se sníží, jinému zvýší tak, aby se do daného průměru vešli naprosto všichni. Existuje na to dokonce počítačový program, ale jistě se shodneme na tom, že tento výpočet není zcela spravedlivý a znevýhodňuje ty, kteří ať už z ekonomického nebo ekologického hlediska šetří.

Asi by se měli v parlamentu zamyslet!

Příspěvek byl publikován v rubrice Platby se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *