Zrušení a změna povinného ručení

O povinném ručení toho bylo napsáno již mnoho. Už každý u nás ví, že musí být povinné ručení sjednáno pro všechna přihlášená vozidla bez ohledu na to, jak často s vozem či motocyklem vyjedete. Stejně tak je všeobecně známo, že je možné pojistit vozidlo u kterékoliv pojišťovny na našem trhu, která má povinné ručení v nabídce pojistných smluv.

Zrušení povinného ručení

zmena povinneho ruceniZrušení povinného ručení je možné po uplynutí smlouvy. Můžete tak učinit při osobní návštěvě kamenné pobočky (zaměstnanci pojišťovny by vám měli ochotně s výpovědí pomoci), a nebo postačí dopis adresovaný pojišťovně, kde uvedete, že chcete povinné ručení zrušit. Jediným háčkem je, že to musíte udělat 6 týdnů před skončením smlouvy o povinném ručení, jinak je automaticky prodloužena. POZOR! Pojistným obdobím není kalendářní rok. To znamená, že pokud jste povinné ručení uzavřeli 30.5., musíte zažádat o jeho ukončení již v polovině dubna. Zrušit povinné ručení resp. vypovědět smlouvu není možné kdykoliv. Proto pokud si nejste s výběrem pojišťovny jisti, sjednejte si čtvrtletní nebo dokonce měsíční platby pojistného. Až vypovíte stávající smlouvu, můžete si zvolit pojišťovnu novou.

Změna pojišťovny

povinne ruceniZměna povinného ručení je možná až po vypovězení stávající smlouvy. Pojišťovnu si můžete vybírat u nového vozidla, v případě prodeje auta, nebo pokud pojišťovna změní pojistné podmínky. Na změnu pojistných podmínek (většinou jde o zvýšení pojistného) zareagujte žádostí o výpověď smlouvy co nejdříve. Pak už si jen sjednáte pojištění jinde, je to opravdu jednoduché.

Pokud jste „prošvihli“ dobu, ve které bylo možné požádat o ukončení pojištění, máte ještě jednu možnost. Povinné ručení automaticky zaniká v případě, že vyřadíte vůz z evidence vozidel. Zaplatíte správní poplatek a musíte odevzdat SPZtky. Již druhý den můžete automobil znovu přihlásit a sjednat pojištění u jiné pojišťovny. Dočasné vyřazení vozidla z evidence vozidel berte ale jako krajní možnost.

Příspěvek byl publikován v rubrice Platby, Pojištění, PR články, Zboží a služby se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *